پزشکی

چگونه يك كفش آرگونوميك انتخاب كنيم؟

  • 2654

برای انتخاب یک کفش ارگونومیک چه اصولی را باید رعایت کنیم؟ هنگام انتخاب کفش این قانون اولیه را در ذهن داشته باشید که پای شما هرگز نباید خود را با شکل کفش منطبق کند. بسیاری از افراد تصور میکنند که کفش در زمان نو بودن باید پاشنه تنگی داشته باشد چرا که احتمالا در اثر استفاده روزمره به اصطلاح "جا باز میکند." این اشتباه باعث میشود که عده زیادی کفش تنگ انتخاب کنند. در بیشتر افراد یک پا از پای دیگر کمی بزرگتر است به همین دلیل توجه کنید که همواره کفش را به اندازهی پای بزرگتر خود بگیرید. کمی با کفش نو در مغازه راه بروید و از راحت بودن آن اطمینان حاصل کنید. درصورت لزوم برای پای کوچکتر از یک کفی تنگ کننده استفاده کنید و دقت کنید کفش باید با پای شما اندازه باشد و از خریدن کفش صرفا از روی سایز نوشته شده بر آن خودداری کنید کفش /0وقتی کفش در پایتان است باید حداقل 1-0.5 سانتیمتر بین بلندترین انگشت پا و نوک  فاصله باشد در غیر این صورت یک سایز بزرگتر را انتخاب کنید.

هنگام راه رفتن، کفش باید با پای شما خم شود. در واقع کفش باید پای شما را در برگیرد نه اینکه محدود کند. از ویژگی یک کفش پیاده روی خوب میتوان سبکی، انعطافپذیری کفش در پنجه وضربه گیری را نام برد. جنس رویه کفش باید ترکیبی از نایلون و چرم باشد. این قسمت همیشه باید خشک و سبک بوده و تهویه مناسب داشته باشد. رویه کفش باید حفاظت خوبی برای پا فراهم نماید و در بالای محل قرارگیری پاشنه، پدگذاری شده باشد. کفی کفش نیز باید دارای دو خاصیت اساسی باشد، اول آنکه باید جاذب ضربه در حین راهرفتن بوده و ثانیا با دوام باشد. کفش باید طوری باشد که زود تغییر شکل ندهد، همچنین اعصاب و عروق، ماهیچهها، مجاری لنفاوی پا در آن تحت فشار نباشد و مفاصل بتوانند حرکات طبیعی خود را به راحتی انجام دهند. پای عادی در طول روز حدودی عرق میکند، این مساله موجب میشود که حاشیه کفش پوسیده شود. بسیار مهم است که هرکفش خود را به طور مرتب یک روز در میان بپوشید تا هر کفش، یکی دو روز فرصت برای خشک شدن و هوا خوردن داشته باشد. اگر از کفی استفاده میکنید به یاد داشته باشید هر روز پس از در آوردن کفش، کفیها را برای هوا خوردن از کفش خارج کنید تا عمر طولانیتری داشته باشند.

توصیه اکثر متخصصان و محققان این است که در انتخاب کفش، اولویت را به اندازهی مناسب سبکی، ضربهگیری و انعطافپذیری داده و در عین حال تمامی موارد ذکر شده را لحاظ کنید. چون چشم پوشی از هر یک از موارد ذکر شده، کفش را از نظر بهداشتی و ارگونومی نامناسب میسازد. البته در انتخاب کفش باید به تفاوتهای فردی مثل وزن، قد و5 تا / نوع ریخت اسکلتی فرد نیز توجه داشت. در مورد خانمها نیز ارتفاع پاشنه حداکثر بین 5/2 تا 5/3  سانتیمتر توصیه میشود که عدم دقت در این نکته منجر به ناراحتیهای فراوانی از جمله کمردرد، زانو درد و گرفتگیهای مکرر عضلانی در ناحیه ساق پا میشود. دقت در انتخاب کفش و توجه به رعایت اصول استاندارد در تولید آن یکی از ضروریترین نیازها برای حفظ سلامت افراد است. اغلب مردم در انتخاب کفش به زیبایی و رنگ و طرح آن دقت میکنند نه به استاندارد بودن آن. این مساله باعث به خطر افتادن سلامتی افراد در دراز مدت میشود. انتخاب کفش در وهله اول باید بر اساس نوع استفادهای که از آن میشود، صورت گیرد و کفش استاندارد کفشی است که سه مشخصه بارز داشته باشد: جنس خوب، پاشنه استاندارد و قالب و پنجه استاندارد.

نظرات

نظر خود را بنویسید

;